Położony nad Zbiornikiem Czorsztyńskim

Czorsztyn

Czorsztyn, wieś
Osada Brzezia z lotu ptaka

Miejscowość turystyczna Czorsztyn jest zlokalizowana w województwie małopolskim na pograniczu Pienin i Gorców. Znakiem rozpoznawczym Czorsztyna jest piękne, malownicze jezioro oraz wybudowany nad nim zamek z XIV wieku. Ta budowla jest położona na wzgórzu, w granicach Pienińskiego Parku Narodowego i stanowiła własność krakowskiego szlachcica, Piotra Wydżga herbu Janina. Co ciekawe, po drugiej stronie jeziora czorsztyńskiego znajduje się inny zamek w miejscowości Nidzica.

Wieś Czorsztyn została założona na prawie niemieckim w XIII w. przez osadników sprowadzonych przez króla Węgier Andrzeja II. Zamek czorsztyński przetrwał dwa pożary, a jego ruiny turyści mogą podziwiać i zwiedzać również dzisiaj.  Do ciekawszych zabytków Czorsztyna należy też kaplica z przełomu XVIII i XIX wieku. Będąc w tej okolicy warto odwiedzić również kompleks skansenowo-turystyczny Osada Czorsztyn i poznać podhalański folklor oraz tradycje i kulturę mieszkańców polskich gór.

Zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu

Jezioro czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie - Zapora
Jezioro Czorsztyńskie i ruiny zamku w Czorsztynie

Jezioro czorsztyńskie, nazywane również zbiornikiem czorsztyńskim to drugi obok zamka element rozpoznawczy miejscowości Czorsztyn. Liczy ono aż 9 km długości i ok. 1,3 km szerokości. Głębokość pełnego zbiornika wynosi prawie 50 m. Co ciekawe, jezioro czorsztyńskie pełni nie tylko funkcje rekreacyjne i krajobrazowe, ale też retencyjne oraz energetyczne. Jest to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie, ponieważ na turystów czekają tutaj specjalne atrakcje – m.in. możliwość nurkowania, rejsy widokowe czy też żeglowanie.

W miejscowości Niedzica nad jeziorem czorsztyńskim zlokalizowany jest Zespół Elektrowni Wodnych, który umożliwia produkcję energii. Dużą popularnością wśród odwiedzających Czorsztyn cieszy się też zapora, poniżej której można podziwiać nieco mniejszy wodny zbiornik sromowski. Na obszarze jeziora czorsztyńskiego utworzono sztuczną wysepkę – tzw. Ptasią Wyspę, której nazwa wiąże się z celem, dla jakiego powstała – została usypana dla ptaków wodnych jako miejsce do lęgów.

Trwa ładowanie strony...